سِدرا پرو - پیاده سازی محصولات SAPسِدرا پرو - پیاده سازی محصولات SAPسِدرا پرو - پیاده سازی محصولات SAP

راهکارهای حوزه صنایع خودروسازی

Automotive Industry

از راهکار های مبتنی بر صنعت SAP می توان به راهکار صنعت خودروسازی (Automotive Industry) اشاره کرد.

صنعت خودرو از جمله صنایعی است که ارتباط زیادی با رفاه و موضوعات تمدنی جامعه پیدا می‌کند. معروف است که دانش سرریز شده در صنایع نظامی وارد این صنعت می‌گردد. اگرچه در نگاه اول ممکن است فناوری، تنها عامل پیشرفت این صنعت محسوب شود اما این صنعت از ارکان متفاوتی تشکیل یافته است که از جمله آن‌ها می‌توان به صنعت سرمایه (بانک و بیمه) و فناوری مدیریتی (مدیریت یکپارچه، مدیریت زنجیره تامین) اشاره کرد. این یعنی صنعت خودرو برای پیشرفت باید از جنبه های گوناگونی تقویت و تجهیز گردد. در غیر این صورت امکان رشد در این صنعت غیرممکن خواهد بود یا لااقل از شیب بسیار کندی در پیشرفت روبرو خواهد بود.

چالش‌های صنعت خودروسازی

  • ایجاد یک شبکه از تامین کنندگان قوی که دارای ارتباطات موثری با یکدیگر و نیز با شرکت مادر (تولیدکننده خودرو) باشند از چالش‌های همیشگی این صنعت است. این ارتباط باید بین خودروساز، قطعه سازان و طراحان و شرکت‌های دانش بنیان برقرار باشد.
  • مدیریت بازار، همراهی با سلایق جامعه، شکل‌دهی سلایق در صورت امکان، ایجاد مدل‌های متنوع فروش، ایجاد حس وفاداری در مشتریان و ارائه پنجره واحد فروش (Omni channel) از ضروریات صنعت خودرو در حوزه بازاریابی و فروش است.
  • ایجاد بستری برای ردیابی قطعات حساس از محل تامین کننده تا زمانی که به صورت یکی از اجزای خودرو تحویل مشتری می‌گردد، مدیریت گارانتی قطعات و شناسایی اصالت آن‌ها، رسیدگی به شکایات مشتریان و … همگی از جمله مواردی هستند که باید در حوزه خدمات پس از فروش مدنظر شرکت‌های خودروساز قرار داشته باشد.
  • برقراری ارتباط و اعمال بازخوردهای مشتریان، حوادث رخ داده و داده‌های واقعی خودرو به حوزه‌های طراحی برای رفع عیوب تولید و ایجاد امکان توسعه محصول یکپارچه، مشارکتی و چابک از دیگر چالش‌های این صنعت می‌باشد.
  • امکان اجرای چابک فرایندهای تولید با استفاده از 0 و استفاده از اینترنت اشیاء برای مدیریت تجهیزات تولید و ترکیب داده های صنعتی با داده‌های کسب و کار با هدف افزایش کارایی تولید و بهبود پایدار و کاهش هزینه‌ها
  • امکان مدیریت تولید به صورت کانبان در طول زنجیره تامین
  • امکان درج مقادیر پارامترهای اندازه‌گیری شده (تعدادی و توصیفی) تولید و بررسی روند این مقادیر، مدیریت FMEA، مدیریت کالیبره بودن تجهیزات و …

سایر راهکارهای مبتنی بر صنعت